• cyklo stezky
  • horské prostředí
  • ideální pro pěší tůry
  • parkování u chaty
  • dostupnost vleků a sjezdovek
  • levné ubytování

leto2.jpg
okoli1.jpg
zima6.jpg

Rady do Krkonoš


filmy a videa:

Na cestě po Krkonoších
Východní Krkonoše
Západní Krkonoše
a další . . .


TUCET DOBŘE MÍNĚNÝCH RAD PRO NÁVŠTĚVNÍKY KRKONOŠ

1. Krkonoše jsou malým pohořím, avšak vrtochy zdejšího počasí jsou nevypočitatelné, v létě i v zimě. Ne nadarmo mají přezdívku "ostrov Arktidy uprostřed Evropy". Nepřeceňujte proto své síly a zkušenosti. Vyplatí se mít v batohu vždy o jeden sve.tr či větrovku navíc a náhradní pár rukavic, čepice a sluneční brýle s UV filtrem se Vám tam v zimě určitě ještě vejdou. Přemýšlejte nad vybavením svého batohu, co v něm je zbytečného a co naopak budete v případě potíži postrádat. Třebas pár kostek cukru, tabulka čokolády, balíček rozinek či citrón dokáží v případě velkého vyčerpáni zázraky.

2. Krkonošská Horská služba vám bude zavázána, jestliže vždy před odchodem na horskou túru sdělíte na chatě či svým známým a přátelům trasu vašeho výletu a kdy předpokládáte návrat. Nezapomeňte! Ušetříte hromadu problémů sobě i mnoha jiným, kteří o Vás budou mít starost, když se včas neobjevíte. Zásadně nechoďte na horské túry sami, ve dvou se to lépe táhne a ve třech se dá hrát i mariáš. Při zhoršení počasí se na túry raději nevydávejte a pokud jste už v horách, nestyďte se za předčasný návrat na chatu.

3. Krkonošské hřebeny jsou krásné a malebné za slunného počasí. Za mlhy či vánice však dokáží zkomplikovat horskou túru i zkušeným domorodým horalům. Ti si odedávna cesty od boudy k boudě vyznačovali tyčemi. Kolika lidem už pomohly dojít k cíli a to nejen v zimě! Tyče jsou 4 m vysoké a jsou od sebe umístěny tak, aby bylo od jedné ke druhé vidět i při té nejhorší viditelnosti. O tyčové značení pečuje Horská služba. Respektujte její úsilí zajistit Vám co nejbezpečnější pobyt na horách a značení, ať již jakéhokoli druhu, nepoškozujte.

4. Krkonoše téměř přehlédnete z jednoho konce na druhý. Přesto se vyplatí mít s sebou náturách dobrou mapu. Ne z obavy ze zabloudění, na to mají naše nejvyšší hory dokonale značené turistické cesty. Výhledy z hřebenů vám však nabídnou tolik nových míst, útvarů a neznámých tváří hor, že bez dobré mapy v kapse se zbytečně připravíte o možnost stát se skutečně dokonalým znalcem Krkonoš. Rozhodné je vhodné, když si svou túru nad mapou předem dobře promyslíte, jejich dnešní úroveň Vám umožní přípravu téměř dokonalého itineráře, l tak se však jedna dvě hodiny časové rezervy vždycky vyplatí.

5. Krkonošské silnice spojují všechna městečka, střediska i obce. Většinou však vedou úzkými údolími, kde se střídají osluněné a trvale zastíněné úseky a kvalita povrchu vozovek se proto rychle mění. Navíc, některé komunikace vedou již územím Krkonošského národního parku a nelze je v zimě chemicky udržovat. Jezděte proto maximálně opatrné a s ohledem na ostatní návštěvníky. Návrat vlastním autem je příjemnější, než vozidlem záchranné služby.

6. Krkonošská střediska mají jen omezenou kapacitu pro parkování motorových osobních vozidel. Navíc většinou leží v údolních polohách se špatnou výměnou vzduchu, kde v dopravních špičkách často vznikají značné koncentrace emisí. Máte-li proto možnost, zvolte při cestě do Krkonoš spíše hromadné dopravní prostředky. Ušetříte nejen své zdraví, ale i obsah své peněženky.

7. Krkonošské boudy, chaty a hotely jsou propojeny hustou sítí cest a cestiček. To však neznamená, že autem můžete bez okolků vždy zajet až na místo svého pobytu. Nachází-li se v ochranném pásmu Krkonošského národního parku, pak ano. Ve III. zóně již platí zákaz vjezdu a pouze k některým objektům je příjezd dovolen. Sledujte proto ve vlastním zájmu dopravní značení podél horských cest a prosím, bez výjimky ho respektujte. Smiřte se s tím, že do II. a I. zóny národního parku by Vaše auto nikdy nemělo vjet. Budete zato odměněni nádhernou horskou přírodou, nerušenou hlukem a výfukovými plyny.

8. Krakonoš se už dávno smířil s nekonečnými zástupy turistů, kteří putují v létě i v zimě po jeho království a vyjadřují nad ním hlasitě svůj obdiv ve všech jazycích. Avšak neskrývá nelibost nad snahami o pokoření nejvyšších krkonošských kopců a strání všemi možnými technickými prostředky, jako jsou horská kola, padáky, rogala, skialpinistické lyže, snowboardy, horolezecká lana a další sportovní pomůcky. V okolních horách, které nemají statut národního parku, budete mít určitě možnost dokázat si svou fyzickou a sportovní kondici. Neměřte své síly na území národního parku, které by mělo zůstat vyhrazeno jen pěší turistice a v zimě běžkařům.

9. Krkonošská zima bývá většinou ve znamení bohaté bílé nadílky. Tehdy se naplní horské stráně, hřebeny a lyžařské sjezdovky statisíci milovníků lyžařských sportů. Ne všichni návštěvníci si však přijíždějí do Krkonoš zalyžovat. Vyznavači bílé stopy pak často smutně hledí nebo hrubě láteří nad dílem zkázy, které stačí jeden jediný pěší turista vykonat chůzí po upravené běžecké stopě. Většinou nelze na cestách oddělit koridor pro pěší a pro lyžaře. Pokud to jen trochu jde, buďte navzájem ohleduplní a všímejte si, kudy šlapete.

10. Krkonošské lesy jsou v posledních letech vystaveny těžkému strádání v důsledku dlouhodobě znečištěného ovzduší. Mnoho lidí dělá vše pro to, aby se zase za pár let horské svahy znovu zazelenaly. Nekazte jejich úsilí, a ať již pěšky či na lyžích, neopouštějte turistické cesty a vyznačené lyžařské sjezdové či běžecké tratě! Mladé vysázené stromky a na hřebenech pak keře kleče se vám nedokáží vyhnout.

11. Krkonošský národní park je i přes všechny své šrámy stále jedním z nejnavštěvovanějších národních parků v Evropě. Dovedete si představit, co 80 tisíc návštěvníků za den dokáže na povrchu hor vyprodukovat odpadků? A co s nimi? Jejich likvidace je problémem dole ve městech, vybavených moderní technikou, natož v drsných horských podmínkách. Zapojte se všichni do krkonošského úklidu! Vždyť úplně stačí, když si v batohu odnesete zpátky z hor těch pár papírků, prázdnou plechovku, láhev či slupky z pomeranče. Stačí jediný sáček, který si do batohu připravíte a plný odnesete z hor, aby se čistota krkonošské krajiny výrazné zlepšila.

12. Krkonošskou květenu a zvířenu můžete obdivovat a poznávat i bez toho, že byste si ji odnášeli domů. A pokud je vám líto, že nevíte, jak se to či ono jmenuje, navštivte některé z informačních středisek Správy Krnapu nebo muzeum ve Vrchlabí. Budete tam mít dost příležitostí prohloubit si své vzdělání i krkonošské znalosti. Navíc zde získáte veškeré informace o území Krkonošského národního parku, o aktuálních bezpečnostních či ochranářských opatřeních, můžete získat i zkušeného průvodce do hor nebo si prohlédnout pěkné videoprogramy o nejvyšším pohoří České republiky.

Dnes je: Neděle 20.10, svátek má Vendelín, přejeme krásný den a příjemný pobyt.

Tel.: +420 608 252 151 | Email: jos.valek@seznam.cz